Sağlıklı Beslenme

Resveratrol Nedir ve Faydaları Nelerdir?

Resveratrol nedir, faydaları nelerdir, Resveratrol Fiyatı 2021 - Tablet - Solgar - Fiyat - Benefits - Supplement - Lift caudalie

Resveratrol Nedir ve Faydaları Nelerdir? Güzelliğinizi ve sağlığınızı önemsiyorsanız, resveratrol’ü biliyor olmanız gerekir. Bu bitkisel besleyici madde, sağlıklı yaşam için sayısız fayda sağlamasına ek olarak cildiniz için de harikalar yaratır.
 
Resveratrol hakkında en çok merak edilen konuları bu yazıda bulabilirsiniz.

Resveratrol Nedir?


Vücudun işleyişine bir dizi fayda sağlayan bitkisel bir besin maddesisidir. Çeşitli bitkilerden elde edilebilir. Faydalarını kısaca saymak gerekirse; cildi iyileştirmeye yardımcı olur, hastalıkları önler ve ayrıca metabolizmanın çalışmasına katkıda bulunur. Ek olarak, yüksek antioksidan etkisi sebebiyle, genel olarak sağlığa zarar veren serbest radikallerle doğrudan savaşmak gibi bir özelliği de vardır. Ayrıca, vücudumuzu olası istilacı patojenlere karşı savunur. Tüm bu faydaların, kısa vadede iyi sonuçlar vermesi için resveratrol içeren besinleri düzenli olarak tüketmek gerekir. Bu maddeyi alabileceğiniz doğal gıdalar şunlardır:
 

 • Siyah üzüm kabuğu ve koyu meyveler
 • Kırmızı şarap
 • Zencefil kökü ekstresi
 • Çilek
 • Yer fıstığı
 • Çiğ veya pişmiş yaban mersini
 • Bitter çikolata
 • Kakao tozu
   

Resveratrol, vücutta eksiksiz bir şekilde hareket eder ve sağlığı korumak için hemen hemen tüm aşamalara yardımcı olur. Öne çıkan faydaları arasında, kilo vermeye ve kardiyovasküler hastalıkların tedavisine yaptığı katkılar sayılabilir.

Resveratrolün Vücut İçin Faydaları Nelerdir

 
Doğal bir madde olan resveratrol, kalbe iki şekilde olumlu etki eder: Atardamar tabakasını serbest radikallerin etkilerinden ve oksidanlara bağlı hasarlardan korur.
 

 1. Vücudun Temizlenmesini Sağlar :
  Antioksidan etkileri nedeniyle resveratrol, vücudu arındırma konusunda başarılı olmaktadır. Bu, cilt üzerinde biriken yağların ve diğer zararlı maddelerin ortadan kaldırılmasını sağlayarak gerçekleşir. Dikkate alınması gereken bir diğer özelliği ise, vücutta bulunan adiponektin hormonunu uyararak kilo vermeye yardımcı olmasıdır. Adiponektin hormonu, metabolizmadaki yağların işleyişine zarar vermeden yakılmasından sorumludur. Çeşitli meyve ve yiyeceklerde bulunmasına rağmen, bu hormonu kilo vermek için kullanmak isteyenlerin kapsül olarak üretilmiş formlarını kullanmaları gerekir. Çünkü hormonu edinmek için resveratrol barındıran besinlerin fazla olarak tüketilmesi, yüksek miktarda kaloriyi beraberinde getirecektir.
   
 2. Kan Basıncını Düşürür 
  Hipertansif olanlar bu bitkisel besin ile önemli sonuçlar elde edebilirler. Bunun nedeni, kan duvarlarına bu bileşiklerin kazandırılması ile birlikte, kalp atarken kalpte oluşan zararlı basıncın azalmasıdır. Bu şekilde nitrik oksit üretimi artarken kan basıncı seviyesi otomatik olarak düşer.
   
 3. Kolesterolü Kontrolde Tutar 
  Resveratrol, kolesterol değişikliklerinden sorumlu olan enzimler üzerinde doğrudan bir etkiye sahiptir. Antioksidan işlevi burada da LDL kolesterolün büyümesine karşı mücadele etmeyi başarır. Bu durumda, iyi bir resveratrol konsantrasyonu içeren üzüm suyu içmek veya doğrudan meyvenin kendisini tüketmek oldukça faydalıdır.
   
 4. Beyin Fonksiyonlarını Korur 
  Yıllar boyunca yapılan bir dizi araştırma, az miktarda şarap içmenin, beynin bilişsel işlevlerini korumaya yardımcı olduğunu gösteriyor. Yine yapılan çalışmalara göre, bu maddenin Alzheimer ile mücadelede önemli olan ve ‘beta-amieloidler’ olarak bilinen proteinleri desteklediği bilinmektedir.
   
 5. Eklem Ağrılarını Azaltır 
  Resveratrol, eklem ağrılarına karşı iyi bir ağrı kesici görevi görür. İleri artrit vakaları olan hastalarda kıkırdağın bozulma sürecini yavaşlatmaya yardımcı olur. 
   
  Ağrının yoğun olarak hissedildiği daha ciddi durumlarda, resveratrol enjeksiyonlarının sık kullanılnası genellikle büyük bir rahatlama sağlar. Ek olarak, hastalığa bağlı hareket bozulmalarını önler ve ağrı krizi dönemlerinde semptomların azalmasını sağlar.
 6. Kanser Hücreleriyle Savaşır<
  Resveratrol, kanserden sorumlu hücrelerle savaşmaya çalıştığı için en çarpıcı doğal ilaçlardan biri kabul edilir. Bu veriler hayvan organizmaları üzerinde yapılan bilimsel çalışmaların ve araştırmaların sonucunda açıklanmıştır.

 
Düzenli aralıklarla vücuda kazandırılmasıyla birlikte, kolon, deri ve meme gibi organlarda kanser oluşumunu önleme gücüne sahiptir. Bu süreci açıklayan bazı nedenleri sıralayalım:

 • Bileşiğindeki maddeler kanser hücrelerinin oluşumunu önler
 • Var olan kanser hücrelerinin büyümesinin engeller
 • Kanserle savaşan ve kanserin yayılmasını önleyen hormonlara doğrudan katkı sunar
   

Tüketilmemesi Gereken Durumlar 

Doğal olmasına rağmen, resveratrol maddesi, hamile veya emzirme dönemindeki kadınlarla küçük yaştaki çocuklar tarafından tüketilmemelidir. 
 
Hangi madde olursa olsun, vücut üzerindeki etkilerinin sadece olumlu tarafını görsek bile, bir uzmanının rehberliği olmadan herhangi bir maddeyi kullanmak çeşitli riskleri beraberinde getirir.
 

Alınması Gereken Resveratrol Dozu Ne Kadardır?


Dozu aşırıya kaçırmanın ekstra bir faydası yoktur. Genellikle yetişkinler için önerilen günlük 250 mg ile 500 mg arası kapsüllerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir